: نام کاربری
: رمز عبور
: تکرار رمز عبور
: ایمیل
: نام و نام خانوادگی
: تلفن همراه
 : نام کاربری

: رمز عبور

 


: اخبار ناربن

اشتراک رایگان آگهی نامه تخصصی چوب و ابزار

توزیع رایگان در مراکز مرتبط و صنایع وابسته در سراسر کشور

تلفن تماس : 77502031 - 77501096 - 021

خدمات

اسپانسر شیپ ورزشی و فرهنگی


"باران ببارد یا آفتاب بتابد ، ارزش سایه بان محفوظ است!"

 

تبلیغات ورزشی چیست؟
در تبلیغات ورزشی ما با دو مبحث عمده مواجه هستیم « ورزش تبلیغاتی» ( Marketing of Sport ) و آن هنگامی است که یک نهاد ورزشی تصمیم به معرفی محصولات و خدمات خود می‌نماید. به عنوان مثال می‌توان به فروش بلیط‌های تبلیغاتی یک باشگاه حرفه‌ای در یک روزنامه اشاره کرد. بحث دوم در تبلیغات ورزشی « تبلیغاتی از طریق ورزش » تبلیغات از طریق ورزش » (Marketing Through Sport) است و این بدین معناست که سازمان‌های غیر ورزشی تصمیم به استفاده از ورزش برای فروش محصولات و خدمات خود می‌گیرند. به عنوان مثال می‌توان به بانک اقتصاد نوین اشاره کرد که برای افزایش مشتریان خود اقدام به تبلیغات در میادین ورزشی می‌کند.

 

چرا تبلیغات در ورزش؟
تبلیغات همواره نقش گسترده‌ای در روند روبه‌رشد محصولات مختلف داشته و در این راستا شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کلانی را صرف این مسئله کرده‌اند. این تبلیغات در فوتبال به شکل جدیدتری دنبال می‌شود. به این صورت که یک بازیکن نامی به دریافت مبلغی هنگفت محصول یک شرکت را در تمامی موارد حتی در وسایل شخصی خود نیز تبلیغ می‌کند. مثلاً یک دروازه‌بان مطرح تبلیغ محصولات شرکت « آدیداس» را بر عهده می‌گیرد و این در حالیست که او حتی بر روی دستکش‌های خود نیز آرم شرکت مربوطه را حک می‌کند. بازیکنانی نظیر زیدان، رونالدو، بکهام، فیگو و سایر نخبگان فوتبال جهان همواره به دنبال خود سیلی از ترانسفرهای مالی را روانه باشگاه‌های محل عضویت خود می‌کنند. این مسئله می‌تواند از نظر مالی کمک شایانی به سران باشگاه‌های بزرگی نظیر رئال مادرید کرده تا بلکه خود را در عرصه‌های بین‌المللی بیشتر از گذشته مطرح سازند و همزمان برندهای حامی خود را در صدر اخبار رسانه‌ای جهان قرار داده‌اند. این همذات‌پنداری هواداران باشگاه با برند حامی باشگاه یا ورزش محبوب خود تا آنجا پیش می‌رود که در پاره‌ای از اوقات هواداران برای هم‌شکل شدن با ستارگان خود خواسته و یا ناخواسته محصولات فوق را استفاده کرده و در این راه نیز بسیار عشق می‌ورزند.
تبلیغات در دنیا به اندازه‌ای پیشرفت داشته که در میان علاقه‌مندان نیز به صورت طبقه‌بندی شده درآمده است. به نحوی که گروهی طرفدار محصول و بازیکنان خاص خود بوده و گروهی دیگر نیز از محصولات و بازیکنان مخصوص خود حمایت می‌کنند. به هر حال و با جمع‌بندی تمامی مطالب به این نتیجه می‌رسیم که بازیکنان در راه رسیدن به موفقیت‌های اساسی نیاز مبرمی به تبلیغات داشته و چه بسا که محصولات مربوطه نیز در این راستا به لحاظ اعتباری که بازیکنان مطرح در میان جهانیان از آن بهره‌مند هستند، می‌توانند سود سرشاری را از این بابت نصیب خود کنند.

ضمن این‌که در این راه برخی از بنگاه‌های تبلیغاتی عکس این مسأله را نیز به اجرا می‌گذارند به این صورت که با بالابردن محصولی، محصول دیگر را از رده خارج می‌کنند. در دنای فوتبال تبلیغات همیشه نقش عمده‌ای را ایفا کرده و در این راستا بازیکنانی هم هستند که تنها به لحاظ تبلیغاتی که از بابت حضور خود به همراه خواهند داشت مورد توجه سران باشگاه‌های بزرگ قرار می‌گیرند.

 

• در سال 2010 مسابقات فوتبال غرب آسیا در کشور اُردن برگزار شد و 6 کشور منطقه با تیم‌های ملی خود در آن حضور داشتتند. شرکت زر ماکارون به‌عنوان حامی مسابقات حاضر شد و با برنامه‌ریزی دقیق و علمی مشاور خود علاوه بر در اختیار داشتن تعدادی از تابلوهای محیطی مسابقات نام مسابقات را در تقویم کنفدراسیون فوتبال آسیا به خود ثبت کرد و این جام به نام جام زرماکارون شناخته شد. جامی که در یک کشور خارجی با نامی ایرانی برگزار شد و در نهایت هم به یک کشور عربی (کویت) رسید. پوشش خبری مناسب و بهره‌برداری بهینه از هیجان به‌وجود آمده در قالب صادرات محصول به کشورهای منطقه عواملی بودند که تا مدت‌ها سود کلانی را نصیب شرکت زرماکارون نمودند.

 

• نمونه بارز دیگر، حمایت شرکت تبرک از داوران لیگ فوتبال کشور می‌باشد که طی چند سال اخیر همواره بر روی پیراهن و پرچم داوران لیگ‌های فوتبال و فوتسال حاضر بوده است و جایگاه خود را در این موقعیت تثبیت نموده. این همراه‌سازی باعث شده که هر جایی‌که نام داوری برده می‌شود، ناخوداگاه تبرک در ذهن تداعی گردد، چراکه همواره در طول مسابقه، نشریات، برنامه‌های تلویزیونی، جلسات کارشناسی اشتباهات داوری و... تصویر نام و لوگوی تبرک در ذهن نقش ببندد و این مصداق بارز موفقیت یک پروژه تبلیغاتی کارشناسی شده است.